.

.

USMA INTERNATIONAL BOARD OF MARTIAL ARTISTS

AND BLACK BELT LISTINGS

Martial Arts :: A through J
Press Control + F to quickfind a name or style in this page

 

If you have been promoted by the USMA but you don't see the update in our Black Belt Listings please contact our Webmaster (and include your USMA Life Member number)

 

18 Daoist Palms Kung Fu:
James P. Lacy, Grandmaster


Advanced Commando Combat System:
Dr. Deepak Rao, Founder


Advanced Fighting Systems:
John Renken, 6th Degree


AFJ Jujitsu:
Mike Megill, 5th Degree


Aiki Budo Australia:
Prof. Dante Roccisano, 10th Degree, hanshi


Aiki Bujutsu Do:
Ruth Moore, 5th Degree
William Goodman, 3rd Degree


Aiki BuJutsu Ryu:
Victor Moncayo, 5th Degree


Aikido:
8th Degree:
Roque P. Goitia, MD
Louis Perriello
Thomas Pristow
Ron Treem
Walther G. Von Krenner

7th Degree:
Wayne Hall

6th Degree:
Michael A. Abels
Dr. Harris Brody
Cacoy Canete

Tomas Espinosa
James R. Garrison
Dr. Milan Pesic

5th Degree:
Vladimir Djordjevic
John S. Dore
Dan Girand
Jeffrey A. Gonz
John Herr

Dirk Mahling

Owen Patrick Mann
Fred Mastison
Dwayne Miller
David Schreffler
William S. Sharp
Jason Shepherd

4th Degree:
Jay Blanton
Jeff Bowden
Peter J. DeMarco
Dan Girard
Robert Goss
Allen B. Hinkle
Barlon Lundgren Esq.
Roy Paden
William Thorndike, Jr.
James R. Williams

Carl Viera

3rd Degree:
Thomas A. Brown
Timothy A. Callender
Roger Pyle
John Rhodes III 
Moylan Ryan

2nd Degree:
Richard Dumas
Brandon Gallagher
Larry D. Johnson
Rodney L. Murray
Nathan Parfait

1st Degree:
Corey Bellino
William Bradbury, II

Goeffrey Brown
Shawn Chalfante
Christopher Fazio
Robert France
Brandon Gallagher
Michael Gallagher
Devin G. Hamden
Patrick McCann
Donald H. Pisachubbe
William Powell
Dr. Michael A. Ramos
Ron Reed
Dave W. Schreffler
Jeffrey Shoup
Steve F. Smith
Carl Viera
Dennis Yerokhin
Don Foxe


Aiki Goshin JuJitsu:
Trevor Johnson, 1st Degree


Aikiji Kempo:
Dr. Dan Netherland, 8th Degree, Hanshi


Aiki-Jitsu:
Robert W. Liedke, 7th Degree
R.J. Oak, 4th Degree
Kevin Beale, 3rd Degree


Aikijitsu:
Mr. Daniel Escamilla Jr., 6th Degree
Jim Harrison, 5th Degree
Christopher Ballard, 4th Degree
R. J. Oak, 4th Degree


Aikijitsu-Do:
Jean-Marc Colombero, 6th Degree


Aiki-JuJitsu:
Taxiarhis Karalis, 8th Degree
Dan Netherland, 8th Degree
James C. Barry, 5th Degree
William Thorndike, 5th Degree
Gino Raysick, 5th Degree
Allen Nealy, 3rd Degree
Dr. Michael A. Ramos, 3rd Degree
Josephine Ruiz-Healy, MD,  1st Degree


Aiki-Jutsu:
Michael T. Kleppin, 5th Degree


ALERTSS Goshinkan Survival System:
Joseph D. Phillips, 7th Degree
Miranda Rusch, 1st Degree
Travis Scherer, 1st Degree


Allstyle Combat Defense
Michael Kuerbis,  6th Degree


A.M.E.N. System:
Amen, Grandmaster, 10th Degree


American Aiki JuJitsu:
Samuel W. Brown III, 6th Degree
Jennifer M. Brown, 2nd Degree
Samuel W. Brown IV, 2nd Degree
Maribeth Brown, 1st Degree
Ashley Burke, 1st Degree
Sherry M. Cooney, 1st Degree
Jessica E. Mills, 1st Degree


American Bujutsu:
Dr. Alexander Ganzy, 7th Degree


American Bujutsu Kempo:
R.J. Oak, 10th Degree
Kevin Beale, 8th Degree
Barry Wake, 8th Degree


American Bushido Kenpo:
R. Marek, PhD - Soke, 10th Degree
Brian K. Allen, 6th Degree
Richard Way, 5th Degree
Tim Cocuzza, 2nd Degree
Cliff Wiles, 1st Degree
Shane Leonard, 1st Degree


American Combat Arts Self Defense:
William E. Hartwick, 7th Degree
Aaron D. Lacour,  6th Degree
Thomas W. Kellogg,  5th Degree
Giovanni B. Gurrieri,  5th Degree
Douglas D. Bennett,  4th Degree
Nathaniel A. Hartwick,  4th Degree
Glen D. Cole Jr.,  2nd Degree
Edward Dunn, 1st Degree
Barry Pemberton, 1st Degree


American Combat Jiu Jitsu:
Craig Garner, 3rd Degree


American Combat Jujitsu:
R.J. Oak, 7th Degree
Ken Landreth - 6th Degree
Billy Cockfield, 4th Dan
Richard Kennedy, 1st Degree


American Combat Karate:
Nicholas M. Dore,  5th Degree


American Combat Kempo/Ju-Jitsu:
R. J. Oak, 7th Degree


American Creative Form Kung Fu:
Bishop David L. Cooper, 3rd Degree


American Freestyle JuJitsu:
Eric Breuer, 10th Degree, Soke
Dr. Joshua T. Martinez, 4th Degree


American Freestyle Karate:
Dr. Ronald J. Kettering, 6th Degree
Russell Church, 4rd Degree
Matthew J. Hayden, 1st Degree


American Freestyle Martial Arts:
Kelly Grenga, 4th Degree
Carl Guthrie, 4th Degree


American Freestyle Taekwondo:
Edward D. Parks, 6th Degree


American Fudoshin BuJutsu:
Donald P. Hutton, 10th Degree


American Goju Ryu:
Dr. Jose Miguel Gallego, 10th Degree


American Goshin Jitsu:
Rev.Dr. Anthony Scuderi, 10th Degree


American Grappling/Wrestling:
Alan Cunningham, Founder, Senior Master Coach
Myles Durkin, Master Coach
Mark DiNino, Senior Coach
Judy Durkin, Coach


American Hiep Tinh Mon Karate System:
Dwayne Eddie, 5th Degree


American Independent Zen Sword:
Mark Fortin, 8th Degree


American Ji Do Kwan Karate:
Ernest A. Fuzy, 10th Degree
Herman Horn, 8th Degree
Muhammad I. Sallahudin, 8th Degree
Ed Mathna, 7th Degree
David Lombardi, 6th Degree


American Judo:
John F. Peele, Jr., 3rd Degree


American Jukido Ryu:
Jake D. Allen, 10th Degree, Soke
Jason Shepherd, 5th Degree


American Karate:
Karl E. Unsell, 10th Degree
Daniel Parker, 7th Degree
Christopher Pellitteri, 6th Degree
Gino Raysick - 5th Degree
Dale R. Stacy, 4th Degree
Andrew J. Dyer, 1st Degree
Kevin Garcia, 1st Degree
Lynn Hawks, 1st Degree


American Kempo Jujutsu:
James Alty, 10th Degree


American Kenpo:
Charles A. Cameron, 10th Degree
Richard Way, 5th Degree
Dear P. Clark, 3rd Degree
Todd J. Pryor, 3rd Degree
Rick Koehn, 1st Degree
Fernando C. Fuentes, 1st Degree
Marcus Gomez,  1st Degree
Rick Koehn, 1st Degree
Angela McMurtry, 1st Degree
Kristen Page, 1st Degree
Kevin Post, 1st Degree


American Kenpo Karate:
7th Degree:
R. Marek, PhD

6th Degree:
Alan Cunningham
Dr. Dano R. Meadow

5th Degree:
Dr. Alexander Ganzy
Dr. Joshua T. Martinez
Richard Way

4th Degree:
Joseph Melisi
Kenneth B.J. Roy
Robert Teodorczy

3rd Degree:
Drew Howe
Todd J. Pryor

1st Degree:
William J. Conley
Shane Leonard
Cliff Wiles

American Kickboxing:
Rob Payne, 4th Degree


American Ki San Do:
Herman Horn, 10th Degree


American Kyokushin:
Carlos S. Velez, 4th degree


American Mantis Kung Fu:
Master Jose Luis Penaloza-Balda, 7th Degree
Sifu Giomar A. Penaloza-Balda, 3rd Degree


American Mixed Martial Arts:
Kevin L. Garcia, 6th Degree
Michael McBride, 3rd Degree
Angie Coffman,  1st Degree
Keir Fortier, 1st Degree
Geoff Haskell, 1st Degree
Spencer Moore, 1st Degree
J. Allen Smith,  1st Degree
Matthew Allen Smith,  1st Degree
Irwin Harris, 1st Degree


American Realistic Karate:
Joseph Swiontek, 4th Degree


American Ronin Tiger Combat Kenpo:
John A. Kipta, Founder


American San Do Jutsu Kempo:
Taxiarhis Karalis, 6th Degree


American Self Defense:
Robert W. Cantaley, 6th Degree


American Shorin Ryu Karate:
Curtis Lee Bodiford, 7th Degree
Herbert B. Weller, 6th Degree


American Shotokan:
Sean Mazzarella, 6th Degree


American Sport Kartate:
Tracy Daniels, 6th Degree


American Style Nunchaku:
Michael L. Burke, 6th Degree
Richard W. Finch, 3rd Degree
Llauger Castillo, 2st Degree
James R. Dale, 2nd Degree
David S. Hansen, 2nd Degree
Gregg A. Loney, 2nd Degree
John P. Mitskus, 2nd Degree
Timothy O. Murphy, 2nd Degree
Christa Scarpino, 2nd Degree
Edward W. Boyce, 1st Degree
Gene M. Cilento, 1st Degree
Richard H. Clark, 1st Degree


American Taekwondo:
Craig Carter, 7th Degree
Sean L. Mazzarella, 5th Degree
Susan Gilly, 2nd Degree
Karl VanZandt, 1st Degree


American TaiJitsu:
Alan Cunningham, Founder, 10th Degree


American Taiho-Jitsu:
10th Degree:
Alan Cunningham - Founder

9th Degree:
Janice Cunningham
Kenneth Miarecki

8th Degree:
James G Carey

6th Degree:
Ron Piche
Roger Perreault

5th Degree:
Larry Coleman
Santos Hernandez

4th Degree:
Mark Pearlman

3rd Degree:
Linda Kravitz
Edward Churchill Sr.

1st Degree:
Israel Lopez
Eric Bournstein


American Tang Soo Do:
Charles A. Cameron, 10th Degree
Richard Dilkes, 1st Degree


American Teachers Association of Martial Arts:
Gary Moro, 5th Degree


America's Freestyle Fighting System:
Michael Balance, 1st Degree


AmeriThai Kickboxing:
Senior Master Trainer: 
Alan Cunningham

Master Trainer:
Janice Cunningham
Shawn Gallagher
P.Scott Weyant

Head Trainer:
John Hatfield
Linda Kravitz

Senior Trainer:
Edward Churchill
Skip Ells
Mark DiNino


Anti-Terror Streetfight:
Michael Kurbis,  1st Degree


Arashi JuJitsu:
William J. Macy, 7th Degree


Arjunkanpo Filipino Combat Karate:
Vincent Palumbo, 8th degree


Arnis DeAbaniko:
Prof. Edward A. Brown, 7th Degree


Arnis de Mano:
Peter Canzonetta, 4th Degree


Arnis Lanada:
Russell G. Carter Jr., Lakan


Ashihara Kokusai Karatedo:
Thomas J. Ross, 3rd Degree


Atemi Jiu-Jitsu:
Benjamin Mangels, 9th Degree


Atemi Jutsu:
Dean Mills, 3rd Degree


Atemi Ryu:
Joseph Williams, 8th Degree


Ateru Goju-Ryu Karate-Do:
Keven J. (Huunjin) Cullen, Soke


Baguaquan:
William C. Duncan, 5th Generation Master

Bak Hok Pai:
Ching Woo, Grand Master, 10th Degree


Balintawak:
Hal W. Edwards, 3rd Degree

Battodo:
James Craig, 2nd Degree


Batto Jutsu (swordsmanship):
Mr. Russell McCartney, 6th Degree


Bauntawak Eskrima:
George A. Bell, 3rd Degree


Ba-Zung-Chuan-Fa:
Klaus Schuhmacher, Grandmaster

Beikoku Bushikan Karate Jutsu:
Dr. Larry Sanders, 10th Degree


Beikoku Mizu Ryu JuJutsu:
John Larlee, Grand Master, 10th Degree
Philip S. Porter, 10th Degree
Jonathan S. Patrick, OMD, 9th Degree


Bok Fu Kenpo:
Rhuel D. Luttrell, 8th Degree


Bok Fu Pai Kung Fu:
James P. Lacy, Master


Bok Mei Pei Kung Fu:
Dr. Richard M. Chin, MD, OMD, Ph.D., 9th Degree


Boodram's Karate:
Joseph N. Beard, 4th Degree
Anacletus M. Raphael, 3rd Degree
Ian P. Levia, 3rd Degree
Kenneth Wafe, 3rd Degree
Lundon L. Levia, 3rd Degree
Jacqueline Bobb, 2nd Degree
Mohindra Boodram, 2nd Degree
Ramdass D. Mack, 2nd Degree
Shivan Sankar, 2nd Degree
Javan K.R. Alleyne, 1st Degree
Dian P. Winter, 1st Degree
Winston Cummings, 1st Degree


Boxing:
Tony S. Allen, 6th Degree
Philip S. Porter, 6th Degree
Luis A. Ortiz, 6th Degree
Warren T. Mount, 5th Degree
Dennis E. Wheeler, 5th Degree
Isaac Obregon, 4th Degree


Brazilian JiuJitsu:
Marcos Barros, 7th Degree
Sergio Luis Correa, 7th Degree
Flavio Almeida, 6th Degree
Roberto Camargo De Alencar, 6th Degree
Rilion Gracie, 5th Degree
Rafael Ramos, 5th Degree
Alessandra Viera De Souzha Filha,  1st Degree


Brazilian Kickboxing:
Jim Reneau, 5th Degree

BRITHAI:
Barry Smith, 1st Degree


Budo Aiki-Jutsu:
Robert W. Cantaley, 4th Degree

Budo Taijutsu:
Masaaki Hatsumi, Soke-Grand Master
Phillip A. Legare, 10th Degree
Phillip S. Porter, 10th Degree
Felix Diaz, 8th Degree


Budoshin Aiki-Jujutsu:
Daniel D. Holmes, 4th Degree, Soke


Budoshin Kai:
Walter Anthony Chester, 6th Degree


Budoshin Kai Karate:
Billy Craig Hamm, 5th Degree


Budoshin Kenpo Jitsu:
Steven T. Patton, Ph.D., Founder, 9th Degree
Bill Craig Hamm, 5th Degree
J. Gary Smith, 3rd Degree

Billy Cunningham, Jr., 3rd Degree


Budoshin White Tiger Hapkido:
Billy Craig Hamm,  10th Degree


Bugei Ryu Jujutsu:
Michael Gaudio, 3rd Degree


Bujutsu:
Ronald Wermes, 6th Degree


Bunbu-Ichi Jujitsu:
John H. Glandon, 7th Degree


Bushido Ju Jitsu Ryu:
Raymond J. Tweedly, 6th Degree
Paul Jobson, 2nd Degree
Carol A. Sykes, 1st Degree
Lyle F. Wilshire, 1st Degree


Bushido Freestyle Karate:
Jeff Paul Pitre, 6th Degree


Bushidokan Karate:
Jim Harrison, 8th Degree


Bushidoshin Ryu Tai Jitsu:
Dr. Steven Miller, Ph.D.,  10th Degree


Bushi Jitsu:
Mr. Wilbert Gutierrez Torres, 2nd Degree


Bushi Jujitsu:
Rick Eugene Greene, Soke, 10th Degree


Bushi Satori Ryu:
Joseph J. Truncale, Soke-Founder, 8th Degree


Bushi Satori Ryu Jujitsu:
George Jurinek, 4th Degree


Bushi Shinden Ryu:
Harry MacKenzie, 6th Degree


Bushi Te Jutsu Karate Te Jutsu:
Paul E. Perdew, 7th Degree


Cacoy Doce Pares Eskrima:
Vincent Palumbo, 8th degree


Cacoy Filipino Pangamot Jujitsu:
Vincent Palumbo, 7th degree


Cane Masters:
Master Mark Shuey, Sr., 7th Degree


Carko Ryu Budo:
Julio Luis Carlo Jr.,  6th Degree


Center Line Combat:
Randy Neigel, 10th Degree


Chairo-Kan Bushi Shindo:
Grand Master Edward A. Brown, 10th Degree
Fran Brown, 9th Degree


Chakido:
Paul Mormando, Founder, 10th Degree


Chang Hun Tae Kwon Do:
Jon Crosby, 1st Degree


Chang Moo Kwon Tae Kwon Do:
Paul Cheng, 2nd Degree


Chan Ssu Gong Qigong:
Jill Vulcano Reed, Sifu


Chan Wushu Kung Fu:
Robert S. Waite, 9th Degree


Chi Do Kwan:
Edward M. Boyle, 6th Degree
Randy Davis, 2nd Degree


Chinese Kempo:
John Ellis, 8th Degree
Milt Guinette, 8th Degree
Kurt Vansickle, 6th Degree
Jason W. Brick, 4th Degree
Carl W. Plummer, 2nd Degree
Kelly Dodge, 1st Degree
Ted Kiegel, 1st Degree
Dr. Charles Owens, 1st Degree
William Wolford, 1st Degree



Chinese Kenpo:
William Powell,  5th Degree


Chinese Kung Fu:
Paul Cartier Holly, 8th Degree
Martin Sewer, 5th Degree


Chin-Na:
John Badolato, 6th Degree


Chin-Na-Chuan:
Gerd Stobbe, 9th Degree


Chinese Shaolin Kungfu:
Chris Snoeck, 5th Degree


Chintedo:
James Willis, Soke


Chito-Ryu Karate:
Richard T. Cooper, 6th Degree
Ted A. Ricketts III, 6th Degree
Jonathan H. Waddle, 5th Degree
Kathy L. Waddle, 3rd Degree


Cho Wa Ryu Ju Jitsu:
David Franklin,  10th Degree
Pawel Handzlik, 8th Degree
Trevor Smith, 7th Degree
Emmanuel Zahra, 7th Degree
David Hindmarsh,  6th Degree
Louis Jacovelli,  5th Degree
Anthony Grillo, 4th Degree
Mario J. Fenech, 3rd Degree
Leanne Brincat, 2nd Degree
Andrew Donaldson, 2nd Degree
Peter Hind, 2nd Degree
Lawrence O'Reilly, 2nd Degree
Chris Filpczuk, 2nd Degree
Jonathon Brierley, 1st Degree
Donne E. Fenech, 1st Degree
Russell Johnson, 1st Degree
Tony Rimmer,1st Degree
 


Chung Do Kwon Tae Kwon Do:
Rev. Photius G. Bouton, 9th Degree
Don Richardson, 7th Dan
Dr. Ronald LeBlanc, 6th Degree


Chung-Hun Tae Kwon Do:
Charles A. Cameron, 8th Degree


Chuan-Fa Kung Fu:
Dr. Preston Rosser, 6th Degree


Chung Do Kwan:
Todd Gdula, 6th Degree


Chun Do Kwan Tae Kwon Do:
Charles A. Cameron, 8th Degree


Chungdokwan Tae Kwon Do:
Herb Trisler, 1st Degree


Chun Ji Do:
Brent W. Mitchell, 2nd Degree


Chun Kuk Moo Sul:
Eric Breuer, 10th Degree, Soke
Vincent A. Orlando,  4th Degree


Chung Moo Doe:
Anthony Pasquale, 4th Degree
Rita Rose Pasquale, 2nd Degree


Chung Moo Quan:
Glenn Gottner, 4th Degree
William McDonough, 4th Degree
James Rath, 4th Degree


Close Combat Ju-Jitsu:
Uwe Juenemann, 4th Degree


Close Combat/Combative Arts:
Chris Snoeck, Founder, 10th Degree


Close Quarters Combat:
Jeffrey S. Anderson. 5th Degree


Close Quarters Combat (Ji Ei Jutsu):
Billy J. Franska, 4th Degree


Cobra Wind Demon Style of Ninjitsu:
Ron D. White, Grandmaster, 10th Degree


Coda JuJitsu:
Randy Breadon, 6th Degree
Gina Breadon, 3rd Degree


Comba Tai:
Gerry Bayle, 2nd Degree


Combatai:
Roderick D. De Leaver, 4th Degree


Combat Arts U.S.A Jujitsu:
William Barone, 6th Degree


Combat Cane:
Rhuel D. Luttrell, 10th Degree


Combat Hapkido:
John Pellegrini, 8th Degree
William E. Hartwick, 3rd Degree
Douglas Bennett, 2nd Degree
Nathaniel A. Hartwick, 2nd Degree
Aaron D. Lacour, 2nd Degree
Rodney Roberts, 1st Degree


Combat Heihoudo:
James Craig, 6th Degree


Combat Judo:
Terry L. Hall,  1st Degree
Billy Gene Sadler,  1st Degree


Combat Jujitsu:
John F. Peele, Jr., 8th Degree


Combat Karate:
John T. Waldrop, 6th Degree
Steven Doyle, 5th Degree


Combat Ketsugo JuJitsu:
James Jones, Founder, 10th Degree


Combat Martial Arts:
Professor Carter Hargrave, Soke, Grandmaster


Combat Sambo:
Vincent Ornelas, 4th Degree


Combative Aikido:
A.J. Weimer, 3rd Degree
Jamey Olsen, 2nd Degree
Cory Woodsum, 1st Degree

Shannon C. Vital, 1st Degree
Thomas "Axe" Littleton, 1st Degree


Combined Kung-Fu:
David Leon Cooper, 6th Degree


Combo TKD/Kempo:
Joel Scott Dvorin, 8th Degree


Consiga Combate Taiho-Jitsu:
Santos Hernandez, Founder, 10th Degree


Da Han Ryu JuJitsu:
James Murray Robinson, Jr.,8th Degree


Dai Ni Goju Ryu Karate:
Rev. Photius G. Bouton, 9th Degree


Daito Ryu JuJutsu:
Dr. Anthony J. Scuderi, 6th Degree


Daito Ryu Aiki Jujutsu:
Walter P. Dean, 6th Degree


Daji Meng Karate:
Charles M. White, Soke, 10th Degree


Dang Soo Do/Song Moo Kwan Tae Kwon Do:
James Nathan Howard, 4th Degree


Dan-Te System of Fighting:
William V. Aguiar, 10th Degree


Danzan-Ryu JuJitsu :
Gene Edwards, 8th Degree
Willis Owens, 6th Degree
David Hallowell, 4th Degree


Danzan Ryu Kempo Jitsu:
Gene Edwards, 8th Degree


Davis/Cabales System of Serrada Escrima:
Michael Schwarz, Punong Guro


Dim Mak:
Senahid Ribic, 10th Degree
Warren T. Mount, Senior Certified Examiner


Do Bu Su Tai:
Lennith D. Ray, 6th Degree
Darryl W. Ray, 3rd Degree
Jacob C. Ray, 1st Degree


Doce Pares Eskrima:
Grandmaster Richard S. Bustillo, 9th Degree
Ray Terry, 3rd Degree


Doo Maa Kung Fu:
Winslow 'Bud' Johnson, 1st Degree


Dragon Kempo-JiuJitsu:
Dan Megill, 5th Degree


Dragon Kenpo:
Steven Gillam, 7th Degree
Giovani Acevedo, 3rd Degree
Angela Pitre, 1st Degree


Dragon Kenpo Karate:
Ronald C. Pfeiffer Jr., 7th Degree
Thomas C. Van Dyke,  4th Degree


Dykemjuka:
Vince Dy, 5th Degree


Eagle Kenpo:
William Allen Carpenter, Founder


Ed Parker's American Kenpo Karate:
Sandra D. Sabatini, 3rd Degree


Eishin Ryu Iaido:
Thomas Wheeler, 2nd Degree


English Broadsword:
Michael P. Miller,  1st Degree


Eskrido:
Cacoy Canete, 10th degree
Emmanuel DeLeon, Soke, 10th Degree


Eskrima:
Cacoy Canete, 10th degree


Fang Shen Do:
Jacques Patenaude, 10th Degree, Soke and Founder


Fatheree's JuJitsu:
Richard S Fatheree II, 5th Degree
Robert Fatheree Jr.,  2nd Degree


Fencing:
Joseph D. Phillips, 7th Degree


Filipino Arnis:
Aaron Christian, 4th Degree


Filipino Kali:
Robert Teodorczy, Full Instructor


Filipino Kali-Silat:
James Mahan, 6th Degree


Filipino Kun Tao:
Ron Kosakowski, 6th Degree


Filkenjutsu:
Bruce R. Corrigan, 9th Degree


Four Winds of Kung Fu:
Kenneth Lewis, 8th Degree


Freestyle Goju-Ryu:
Christopher Sajnog, 3rd Degree


Freestyle Grappling:
Brett C. Jarman,  4th Degree
Roger Tondini III, 1st Degree


Freestyle Karate:
Luis A. Ortiz, 10th Degree
Troy W. Green, 3rd Degree
Shane Dyer, 2nd Degree


Freestyle Kickboxing:
Professor Taxiarhis Karalis, 5th Degree


Freestyle Self Defense:
Gholami Gholamreza, 10th Degree


Fudoshin Kenpo Jujitsu:
Brian K. Allen, 5th Degree


Full Contact Kickboxing:
Sherwin Karimi, 5th Degree


Gajin Ryu Jiu-Jitsu:
Leroy W. Epperson, III, 8th Degree, Soke


Gendai Goshin Aikijutsu:
Walter H. Bushey, 3rd Degree


Gendai Goshin Ryu Jujutsu:
Caesar A. Garcia, 2nd Degree


Gene LeBell Grappling Systems:
Gene LeBell, Founder, Master Instructor, 10th Degree
Carl Mayhugh, 2nd Degree


Gidokwan Tae Kwon Do:
Herb Trisler, 3rd Degree


Goju-Jitsu:
Dr. Richard Vahl, 2nd Degree


Goju Karate:
Garry N. Klaus, 9th Degree


Goju Kempo:
Dr. Giovani Acevedo, 9th Degree, Soke


Gojo-Kenpo Karate-Jutsu:
Charles Fisher, 8th Degree


Gojo Ryu Karate Do:
Michael L. Hardenburgh, 5th Degree
Jeffrey L. Sullens, 3rd Degree
Daniel L. Joseph,  1st Degree

Don Foxe, 1st Degree


Goju-Ryu:
Dan Hirch, 8th Degree
Kenneth W. Forsythe, Jr.,  7th Degree
Dr. Richard Vahl, 4th Degree
Kenneth G. Waugh, 3rd Degree


Goju-Ryu Karate:
Ted Hines, 9th Degree
Michael L. Hardenburgh,  6th Degree
Thom Howdeshell, 6th Degree
John F. Peele, Jr., 4th Degree
Kathryn A. Larabel,  2nd Degree
Brent Doornbos, 1st Degree
Timothy Smith, 1st Degree


GoJu Ryu Karate Do:
Dan Taylor,  7th Degree
Andrew Golub, 4th Degree


Goju-Ryu Karate Jitsu:
Lee Cotter, 1st Degree


Goju Sabudo-Kai:
Master Sergio Camacho, 4th Degree


Goju Shorei Karate :
Alexander Archie, 8th Degree

Ross Briggs, 5th Degree


Goju Shorei Ryu Karate Do:
Verne Gilbert, 5th Degree


Golden Eagle Escrima:
Robert D. Schmelter, 5th Degree, Founder


Gosei Ryu Goju Martial Science:
Amin Hassan, 10th Degree


Gosei Ryu Goju Tai Chiu Qigong:
Amin Hassan, Soke


Goshin Budokan Genjitsu Ryu Aikijujitsu:
Edward E. Wilkes, Hanshi, 10th Degree
David A. Dye, Kaiden, 10th Degree(Honorary)


Goshin-Do Karate:
Tom Akos, 4th Degree


Goshin Do Ryu JuJitsu:
Edward E. Wilkes, Doshu, 10th Degree


Goshin Jitsu:
Michael Ramos, 2th Degree


Goshin Jitsu Kai Kenpo:
Paul Cartier Holley, 5th Degree


Goshinjitsu-Shisu:
Michael Stelmach Sr.,  5th Degree
Michael J. Stelmach Jr.,  1st Degree


Goshin Jitsu:
Harold G. Robinson, 9th Degree


Goshin Jujitsu:
John Kipta, 5th Degree


Goshin-Jutsu:
Dr. Michael A. Ramos, 5th Degree
Manuel R. Tamez, III, 6th Degree


Goshin-Jutsu Ryu:
William J. Stringer, 3rd Degree


Goshin Karate:
Gholami Gholamreza, 10th Degree


Goshinkan Survival System:
Joseph D. Phillips, 6th Degree


Goshin Sen Jutsu Kempo:
Professor Taxiarhis Karalis, Soke, 8th Degree


Goshin Wa-Jutsu:
Ted Kiegiel, 6th Degree


Go Ten Te:
Dr. Giovani Acevedo, 1st Degree


Green Frog Karate Jutsu:
Joseph Peterson, 5th Degree


Guazabara:
Edgardo Perez, Soke


Hakko Den Shin Ryu JuJitsu:
Michael LaMonica, 10th Degree

Hakko Ryu JuJitsu:
Larry Hamby, 6th Degree
Larry Schrawer, 1st Degree


Hakutsuryu JuJitsu:
Professor Larry Hilton, 8th Degree


Hand to Hand Combat:
Brandon L. Burton,  1st Degree


Han Mo Do:
Christina Williams, 1st Degree


Hanshi Ryu Karate Do:
Gholami Gholamreza, 10th Degree


Hap Do Sool:
Tony S. Allen, 5th Degree


Hapkido:

10th Degree:
Klaus Schuhmacher

9th Degree:
Steve Silvey

8th Degree:
James R. Garrison, L.C.S.W.
Scott Shaw

7th Degree:
Edward Annibale
Taxiarhis Karalis
Jason Kifer 
James McMurray
Warren T. Mount
Joseph S. Slaimen

6th Degree:
Anthony Cataldo
Steve Davis
Jude DeAngelo
RayTerry

5th Degree:
Joshua Dingler
Barlon Lundgren, Esq.
David Mount
William H. Thorndike

4th Degree:
George A. Bell
Peter Canzonetta
Gustavo Pope-Guerriero
Christopher McMahan
Ron Reed
Sean I. Willis

3rd Degree:
Shu-Yi Oei
John Timinski
W. Scott Feagan

2nd Degree:
Kent Bonde
Christian E. Hallaway, Sr.
Michael Holman
Jose Marquez
Charles Minter
Martin J. Seck

1st Degree:
Licesio Prieto Blanco
Michael K. Holman
Cliff T. King
Garry Klaus
Gabriel Marquez
Dr. Charles Owens
Frederick H. Platt, Jr.
Mario Rios
Albert B. Zacharias


Hap Ki Do:
Dr. Joshua T. Martinez, 5th Degree


Happo Taijutsu:
Harry MacKenzie, 6th Degree


Hapwushudo:
Paul Cartier Holley, 5th Degree


Hapyukang Hosinsul:
Brian Scott Lay, 8th Degree, Soke and Founder


Hard Hand Hapkido:
Hank Williams, 8th Degree
Jeffrey W. Horton, 1st Degree
Delbert Mullins, 1st Degree
Alice B. Spiker, 1st Degree


Hatha Yoga:
Poonam Srivastava, Certified Instructor


Hayashi-Ha Shito Ryu:
Tim James, 2nd Degree


Health Qigong:
Stephen U. Breu, 2rd Degree


Heidoshin Karate Do:
Gene Burke, 3rd Degree


Heion Shin Budo:
Barry Bandy, Sodai Kaicho


Heiwa Na Senshi:
Talaat E. Shahin,  10th Degree


Ho Shin Sul:
Marc A. Fortin, 1st Degree


Huard's JuJitsu & Karate System:
Randy Huard, 9th Degree
Michael Huard, 5th Degree


Hung Gar Fu Hok:
Sifu Winchell Ping Chiu Woo, Grand Master, 10th Degree
Martin Sewer, 5th Degree


Hutton-Ryu-Jitsu:
Donald P. Hutton, 10th Degree,Soke


Iaido:
Charles A. Cameron,  9th Degree
Jake D. Allen, 6th Degree
Brett Mayfield, 4th Degree
Louise Herschel, 2nd Degree


Iaido Kenjitsu:
Dean P. Clark, 2nd Degree


Iaijutsu/Kenjutsu:
Dean M. Sutzer,  Menkyo Shihan-Dai
Craig MacBrien,  Menkyo Okuden


Integrated Combat Arts:
Christopher T. McMahan, 6th Degree
Frederick H. Platt, 6th Degree


Integrated Defensive Arts:
Steve L. Chandler,  6th Degree


Integrated Martial Arts:
Frank J. Corbo Jr.,10th Degree, Grandmaster


Ipsun Tai Chi:
Prof. Riccardo Green, 1st Degree


Iron Circle Ju-Jitsu:
Robert D. Schmelter, 5th Degree, Founder


Iron Palm:
Andy Williams, 3rd Degree


ISA Unified Taekwondo:
Billy Craig Hamm, 5th Degree


Ishi Ryoku Jutsu:
Charles Owens, 2nd Degree


Ishiyama Battojutsu
Russell McCartney, 7th Degree


Isshen Budo TaiJutsu:
William J. Macy, 3rd Degree


Isshin Budo Taijitsu:
Ronald Donvito, 6th Degree


Isshin-Ryu Karate:
Prof. Edward A. Brown, 8th Degree
Dr. Milledge Murphey, 7th Degree
Thomas W. Kellogg, 7th Degree
Michael Upchurch, 7th Degree
Charles E. James, 6th Degree
Aaron Yosky, 5th Degree
Jeral Kirwan, 3rd Degree
Christopher J. Lowery, 3rd Degree
Jason W. Necessary, 3rd Degree
Steve Necessary, 3rd Degree


Jai Yen Yen Karate:
Julio Luis Carlo Jr., 3rd Degree


Japanese Jujutsu:
Alexander Vasquez, 2nd Degree


Japanese Ancient Jukato:
Kim W.Zornes, 2nd Degree


Jarrell Ryu JuJitsu:
Jim P. Jarrell, 10th Degree


Jeet Kune Do:
Richard S. Bustillo, Sigung
Gary Dill, 10th Degree
Robert D. Schmelter, Sifu
R.J. Oak, Sifu/Black Sash
Kevin Beale, Black Sash/Sifu
Douglas Cox, 4th Degree
Alessandro Oteri, 1st Degree
Carl Mayhugh, 1st Degree
Sean Willis, 1st Degree


Jeet Kune Do Kung Fu:
Roger S. Wing, 1st Degree


Jeon Yak Sool:
Donald McArtor, 7th Degree


Jesuit Self Defense/Christian Martial Arts:
Marlon L. Phillips, Soke


Jidokwan Jujitsu:
Mike Megill, 5th Degree


Ji Do Kwan:
Todd Gdula, 5th Degree


Ji Do Kwan Jujitsu:
Mike Megill, 5th Degree


Ji Do Kwan Karate:
Matthew M. Pattillo, 4th Degree


Ji Do Kwan Tae Kwon Do:
Charles Minter, 6th Degree
Amaury Murgado, 4th Degree


Jikishinkage Ryu Aiki JuJitsu:
Toshiaki Takikawa, 9th Degree
Dr. Michael A. Ramos, 3rd Degree


Jinsei Kan JuJitsu:
Gary G. Bowers, Sr.,  9th Degree
John D. Blee,  5th Degree
Gary G. Bowers Jr.,  2nd Degree


Jishin Do:
Aaron Donovan, 5th Degree


Jiu jitsu (San-Do Ryu):
Dr. Walter P. VanHelder, 4th Degree


Jiu jitsu:
Shane Dyer, 3th Degree

Sean Hutchinson, 1st Degree
Deno Todd, 1st Degree
Khamani Heralal, 1st Degree


Jiyu Ryu Te:
Shane Dyer, 8th degree


Jodo:
Dr. Richard , Chin, MD, OMD, Ph.D., 1st Degree


Jo-Ryu JuJitsu:
Leslie R. Richardson, 1st Degree


Jow Ga Kung Fu:
Dr. Richard M. Chin, MD, OMD, Ph.D., 9th Degree


Ju Bushido Isshinryu Karate-Do:
Eric P. Klein, Soke, 10th Degree


Ju-Chikara-Do:
Russell E. Church, 5th Degree


Judo:
10th Degree:
Philip S. Porter (Deceased)

9th Degree:
Zdenek Matl
Harold Robby Robinson

8th Degree:
George A. Bass
Dr. Lawrence A. Beard
Brian T. Burke
Cacoy Canete
Frank Davis
Gerald M. Dean
Walter P. Dean
Gregory Fernandez
Angel Garcia
Judge Howard George
Roque P. Goitia, MD
Daniel Hoffman
Rianard O. Jackson
Steven N. Jimerfield
Randy N. Leatherwood
Gene LeBell
Dr. Delo Lee
Dr. Michael Makoid
William Maxey
Osmil C. Millan
Ronald T. Mirikitani
Mehdi Mohammadian
Rick Olstad
Herbert Parsons
Jonathan S. Patrick, OMD
Dr. Milan Pesic
Raymond P. Richards
Donald Richardson
Gary D. Rudenick
Jon Sanfilippo
Walter A.Sapp
Edward Swartz
Eric Shellum
Albert Sica
Erwin Trojansky
Joseph M. Victory Jr.
Wayne Walczak
William Wecker
Ken Whitney
Earl T. Yonemura

7th Degree:
Keith Badyna
Arthur J. Beier
Harry D. Breighner
Edward F. Burgess VIII
Brian T. Burke
Ronald E. Chapman
William A. Chestnut
Matt Clark, Ph.D

Frank A. Davis
Robert F. Edwards
Arthur J. Estes
David Franklin
Daniel Galbreath
Jose Miguel Gallego Ph.D
Bernard Gilbert
Robert D. Gordon
Dr. George Hamm
Richard Hahn
Grant Haugen
John Herr
Ted A. Hines
Jack Hughes
Dr. Robert B. Indech
Ashley Isaac
Dr. Augustine Jazo
Kjell G. Jensrud
Alexey Kunin
William E. Laub
Patrice J. Laiacona
Michele R. Leroux
Ronald K. Matte
Marvin E. "Bud" McCorkle
Richard L. McCormack
Chadwick A. McKney
Richard Miller
James M. Murray
George P. Nobles
Michael O'Bryan
Hon. Sigurds Ogrins
John B. Weiner
Dr. Andor S. Paposi-Jobb 
Herb Schumacher
Albert J. Sica
Millon Smith
Barry Edward Southam
Toshiaki Takikawa
Mark Talkington
Dick Thompson
Donald L. Trussell
Homer Wooster
Gail Zimmerman
Jan Bonner
Joseph M. Victory, Jr.
Jason Victory
Michael A. Leigh
James G. Carey
Matt Morton

6th Degree:
Dr. Dennis Chu
Enver Advich
Cathy Ellen Anderson
Alexander Archie
Gerald Armstrong
Mark D. Baker
Michael E. Baker
Gerome Larry Baldwin
R. Robert Brown
L.L. Cary
Clifford Comparato
Alan Cunningham
James N. Duchanin
Nestor Figueroa
David Franklin
James R. Garrison
David A. Giroux
Donald Hutton
William P. Kamataris
Robert W. Karr
Roger LeGoullon
Barlon Lundgren, Esq.
Robert E. McDermott
Dr. Ernest G. McPeek
Kenneth Miarecki
Zoran Milovic
John Monaghan
David Parritt
Robert J. Pieper
Theodore C. Price
Courtney A. Roberts
Eugene Romeo
Ralph Ruschel
Robert D. Schmelter
Klaus Schuhmacher
Dr. Anthony J. Scuderi
Billy Sharp
Ronald R. Suggs
Dean Sutzer
William H. Thorndike, Jr.
John Wooten
Dr. Walter P. VanHelder
Douglas V. Wells
Richard Zaiz
Michael Frazier
Carl Viera
Tomas Espinosa
Ron Suggs

Binod Raj Sainju
Frank M. Benzaquen
Herbert M. Raybourn

5th Degree:
John Ballard
William Barone
Craig Bell
Jay Blanton
Vern Borgen
Ben Brown
Richard Brown
Aaron Christian
Michael Domkowski
Charles M. Drust, Jr.
David Giroux
M.E. Kelly Graham
Gralyn D. Harris
Mark D. Hiser
Kevin Kundert
Frank Landell
Ken Landreth
Anthony Lane Jr.
Robert Martinez Sr.
Paul Munchbach
Rodney L. Murray
Paul T. Nogaki
R.J. Oak
Robert O'Connell
Keith Polus
Joel Readman
Martin Russell
Kerri A. Sanfilippo
Gene R. Silverstrand
Randy Spaethe
Dr. Freddy Stark
Hans Van Gelder
Louis Vosmeier
Matthew Walker
Merle M. Ward
Dennis Wheeler
Karen Sapp
Brian L. Sumpter
Scott Carrera
Christina L. Raybourn

4th Degree:
Dr. S. Omar Ahmad
Sten-Erik Armitage
John M. Ballard
James Barry
Russell C. Cambarare
Craig Caudill
Aaron Christian
Russell Church
John Castro
Henry Clark
Jeffrey A. Conn
Henry Culver
Scott Dalton
Emmanuel G. DeLeon
Charles M. Drust
Bradley V. Duruttya
Jeremy T. Estes
Richard S. Fatheree
William R. George
Dan Girand
John Green
Thomas Haygood
Ernest C. Hewitt
Roger B. LeGoullon
Robert Loduha
Robert Maldonado
Vincent Mamella
Johnny Rivera-Marquez
Andres Chavez-Martinez
John R. Mayberry
Michael B. McClendon
Javier Medina
Ray Mitchell
Herbert Moore
Warren T. Mount
Bjorn Olstad
Russell Ort
Gary A. Owens
George C. Promades
Bolivar Ramirez
Herbert Raybourn
Rodney Roberts
David Sanchez Jr.
S. Webb Sentell, Ph.D.
William S. Sharp
Timothy Smith
Ron S. Treem
Dale A. Walters
Andrew Wiersma
Patrick White
Dr. Joshua Cleveland
Rhuel Luttrell
Renee Robinson

3rd Degree:
Jermaine Adams
Barry T. Bandy
Zoltan Barcsik
Daniel Blackburn
Timothy Boucher
David Bultez
Peter Canzonetta
Dennis A. Chu
Jesse F. Clay III
James T. DelGarbino
Gene Edwards
Richard Francis
Luis J. Gonzalez
Joseph J. Gutowski
Gary Hames
Jason Hunt
Kay Keenan
Robert S. Lohuda
Charles E. Lucas
Louis Marco
Frank Maxwell
Javier Medina
Donald W. Ouellette
Michael L. Parr
Jeffrey Price
Christina Raybourn
Jason Reinders
Cole Ricks
Jennifer A. Sanfilippo
Jessica M. Sanfilippo
Todd Schneider
Talaat E. Shahin
Glen Shifflet
Justin L. Thompson
Thomas F. Trojansky
Joseph A. Uphoff, Jr.
Dale A. Walters
P. Scott Weyant
Adam Whitney
Bill Willis
Ralph Villa

2nd Degree:
Michael A. Aloia
Susan F. Amlaw
Mike Baker
Doug Borro
Scott Bracket
Terry Copeland
Jon Crosby
Janice Cunningham
Christopher K. Dick
Glen Drobney
Jose G. Fonseca
Shawn Gallagher
Bob Goodwin
Chad Haas
Michael L. Hardenburgh
Kathryn A. Larabel
David Lusk
Harry MacKenzie
Vincent F. Mannella
Claudio Marchi
Jeff McLean
Matthew Neely
Barry M. North
Ed Olstad
Joshua Owens
Suresh Parmer
Randy Pellowitz
Alan Pepin
Rodger Pyle
Matthew Reed
Jennifer L. Sanfilippo
Jessica M. Sanfilippo
Alex J. Serwatowski
Michael Stelmach Sr.
Michael Turner
Dr. Joseph A. Uphoff Jr. 
Patrick K. Vazquez
Carl Viera
Richard Wagner
Diana G. Weisbach
Jim Wilson
Amaury Murgado

1st Degree:
Raul Alcoseba
John W. Baird
Lily Baniriah
Corey Bellino
Anthony Bennett
William J. Bevier
Peter A. Bienkiewicz
Jason Boose
Dan Burgdorf
Steven Cabana
Joshua L. Carey
William M. Considine
Michael Cotignola
Mark Day
Ricci Degaetanio
Antonio De La Cruz
Theresa Dengler
Mark DiNino
Vladimir Djordjevic
Napolean Dobbins
Judy Durkin
Myles Durkin
Skip Ells
Anthony T. Everett
Joel D. Favreau
Carlos Finales
Christopher J. Gerard
David Hanson
Angel Hernandez
Richard Jackson
Brett C. Jarman
Larry D. Johnson
Ron Jones
Thomas Kammerer
Jack J. Kurowski
Mike Lawson
Roger Lenertz
Stephen A. Lercher
Dave Lewis
Kenneth Lewis
Thomas M. Lynch
Luca Marinello
Walter Mayer
Nathan Maxwell
James McCoy
Joseph Melisi
Bijan Mossadeghi
Marko Milosevic
James Nishan
Rajendranauth Girwar-Nath
Tomas Osmena
Grady Overstreet
Danial Pack
Dusty Pack
Matthew Peter
Levi James Polus
Ron Popek
Gary Pray
James Puleo
Wilson Quiles
Dr. Thomas H. Quinn
Dr. Michael A. Ramos
Sven Raugstad
Matthew Reed
John P. Reister
Graham Riles
Michael Roberts
Jose M. Rojas
Adam A. Romney
Daniel I Romney
George C. Russell
William G. Schiemenz
Jenifer L. Sellon
Ronald A. Sellon
Richard Simons
Skyler Steinke
William Stenseth
Nancy J. Stokes
William J. Stringer
Theo Theloesen
Joshua K. Tinch
Mike Vanover
Carl Viera
John R. Warner
Jason Wheeler
Ryan Williams
Tim Winters
Jason Wright
Lucas W. Wright
Tanya Wright
Juan Carlos Córdova Zeceńa
Ryan Jones
Bradford R. Hurrell, Jr.
Dennis James Heath
Dillon Pinkham
Eric Maska
John M. Artimovich, Jr.


JuJika JuJutsu:
Erin Kellet, 5th Degree
Ian M.C. Morey, 2nd Degree


Ju-Jitsu Submission Fighting:
A.J. Weimer, 3rd Degree
Jamey J.D. Olsen, 2nd Degree
Cory Woodsum, 1st Degree
Shannon C. Vital, 1st Degree
Aminto Mendez, 1st Degree
Tom McIlwaiin, 1st Degree


JuJitsu:
10th Degree:
Gene Edwards
Robert F. Edwards
Steven N. Jimerfield
Dr. Milan Pesic
Philip S. Porter
Wayne Walczak
John Wooten
Joseph M. Victory, Jr.
Jason Victory

9th Degree:
William A. Chestnut
Arthur J. Estes
Gregory Fernandez
William E. Laub
Dr. Michael Makoid
Zdenek Matl
Harold Robby Robinson
Roque P. Goitia, MD
Klaus Schuhmacher

8th Degree:
Cacoy Canete
John E. Chambers
Frank Davis
David Franklin
Edwin Pagan Garcia
James R. Garrison
Roque P. Goitia
Ted A. Hines
Taxiarhis Karalis
George Hamm
Charles Matza, Esq.
William D. Maxey
Ronald T. Mirikitani
Russell Ort
Dr. Preston Rosser
Billy Sharp
Talaat Shahin
Eric Shellum
Dick Thompson

John Herr
John F. Stampfli
Osmil C. Millan

7th Degree:
Drew Arthur
Keith Badyna
Arthur J. Beier
Harry D. Brighter
Edward F. Burgess VIII
Brian T. Burke
David J. Castro
Richard Francis
Dr. Jose Miguel Gallego
Angel Garcia
John H. Glandon
Robert D. Gordon
Jack Hughes
James Jones
Alexey Kunin
Dr. Augustine Jazo
Randy N. Leatherwood
Dr. Delo Lee
Chadwick McKney
Michael O'Bryan
Hon. Sigurds Ogrins
Dr. Andor S. Paposi-Jobb
Charles L. Parson
Herbert Parsons
Richard H. Reisinger
Gary Rudenick
Jon W. Sanfilippo
William S. Sharp
Albert Sica
Millon Smith
Brian L. Sumpter
Erwin Trojansky
Raymond Tweedly
Douglas V. Wells
Robert Ziccardi
Matthew Frey
Mehdi Mohammadian

6th Degree:
William Barone
R. Gordon Bowman
James Carey
Jack A. Carter
Aaron Christian
Jesse F. Clay III
William Corcoran
Alan Cunningham
James N. Duchanin
David A. Giroux
Grant Haugen
Donald Hutton
Ashley Isaac
Roger LeGoullon
Barlon Lundgren
William P. Kamataris
Zoran Milovic
Charles H. Natsch
David Parritt
Robert J. Pieper
Joseph Pierro
Theodore Price
Jule I Samuel
Gary Singleton, Sr.
Trevor Smith
Robert D. South
Mark E. Talkington
Emeric Arus
Robert Garcia
Tomas Espinosa
Frank M. Benzaquen

5th Degree:
Jay Blanton
Richard Brown
P. Bradley Carey
Ronald E. Chapman
Janice Cunningham
Vladimir Djordjevic
Bradley V. Duruttya
Dr. Rene Gassner
Robert J. Hanula
Harvey Hodnett III
John Kipta
Kevin Kundert
Ronald K. Matte
Marvin E. "Bud" McCorkle
Gregory Mendes
Dr. Steven Miller, Ph.D.
Steven A.C. Miller
Paul Munchbach
Keith Polus
Theodore C. Price
Joel Readman
Gary Singleton, Jr.
Randy Spaethe
Dr. Freddy Stark
Earl J. Stokley
Earl Taylor
William H. Thorndike, Jr.
Ronald S. Treem
James Wadley
Matthew Walker
Merle Ward
Dennis Wheeler
Edward Wilkes
Roger Kirk
William S. Sharp
Matthew Yount

Scott Carrera

4th Degree:
Jeff Barnes
Craig Bell
David R. Bleeker
John Castro
Russell E. Church
Henry Culver
Emmanuel G. DeLeon
Caleb Edwards
Chris Garcia
Gerald Hill
Jeral Kirwan
Roger B. LeGoullon
Charles Lucas
Michael B. McClendon
Erik . McCray
James P. Nobles
Michael O'Bryan
Gary A. Owens
Doyle P. Perry
George C. Promades
Leigh R. Rossi
David Sanchez, Jr.
Joseph A. Uphoff, Jr.
Louis Vosmeier
Diana G. Weisbach
Steve Williams
Thomas Winson, MD
Alan Pepin
William Goodman
Dr. Joshua Cleveland
Michael Smith Sr
Carl Viera

3rd Degree:
Dr. S. Omar Ahmad
Billy Joe Algood
John W. Baird
Russell C. Cambarare
Andres Chavez-Martinez
Dennis A. Chu
Edward Davison
Theresa Dengler
Joel N. Erdman
Gerald R. Hill
Cliff T. King
Charles E. Lucas
Vincent F. Mannella
Donald W. Ouelette
Michael L. Parr
Kenneth Peterson
John Rhodes III
Cole Ricks
Rodney Roberts
Dean Smith
Geoffrey C. Smith
Dr. Joseph A. Uphoff Jr.
Scott Weyant
Stephen Zinngrabe
Ralph Villa

Randy Neigel

2nd Degree:
Michael A. Aloia
Ross Briggs
Dr. Dennis A. Chu
Edward Churchill Sr.
Terry Copeland
Barbara Cover
Mark Day
Christopher Dick
Shawn Gallagher
Jeremy Estes
Chad Haas
Eric N. Holien
Linda Kravitz
James "Darren" LaFoe
Vincent F. Mannella
John R. Mayberry
Amaury Murgado
Kurt J. Musshorn
Matthew Neely
James Nisham
Joshua Owens
Leo Paul
Kenneth R. Peterson
Rodger Pyle
Geoffrey Quinn
Chad M. Ridler
Dennis R. Rivera
Todd Schneider
Jason Shepherd
Skyler Steinke
Thomas Trojansky
Patrick White
Stephen F. Zinngrabe
Carl Redman

1st Degree:
Ron Almond
Jeffrey Badovick
Ronald Belanger
Stephen K. Bell
Eric Bournstein
Robert S. Canestrari
Joseph Colasante
Ricci Degaetanio
Christopher K. Dick
Andrew Donaldson
Joel D. Favreau
Dennis Goodin
Mark DiNino
Myles Durkin
Judy Durkin
Skip Ells
John Hatfield
Santos Hernandez
Uwe Juenemann
Vincent Kacerguis Jr.
Jack J. Kurowski
Evan D. Llewellyn
Pak-Yin Li
Joseph Melisi
Andrej Milic
Dragoslav Milic
Joshua Pagan
Donald H. Pisachubbe
Levi James Polus
Justin Reinders
Kyle Robinson
George C. Russell
William G. Schiemenz
Leroy Siner
Steve F. Smith
Michael Stelmach Sr.
Theo Theloesen
Roger Tondidi III
Adam Toulon
Shane VanHove
Benjamin M. Walker
Douglas Wilke
Lucas W. Wright


Ju-Jutsu:
Herb Moore, 6th Degree
Aaron J. Cyffee, 4th Degree


JuJutsu:
Ron Treem, 8th Degree
Keith Badyna, 7th Degree
Matthew Frey, 7th Degree
Roger Davis, 6th Degree
Dean Sutzer, 5th Degree
Cory Murrell, 5th Degree
Aaron J. Cyffee, 4th Degree
Mike Vanover, 4th Degree
Eric Holien, 2nd Degree


Jukado:
Benjamin Mangels, 10th Degree


Ju Kempo Do:
Andres Chavez-Martinez, 6th Degree


Jukido:
Raymond P. Richards, 10th Degree,Soke
David Furst, 4th Degree


Jukido Martial Arts System:
Steven W. Kinney, 4th Degree


Jung Hop Kuen Gung Fu:
Christopher J. Zeth, 5th Degree


Jung Moo Kwan Kong Su:
Dr. Charles Owens, 8th Degree


Jun Jou Ryu JiuJitsu:
Mark E. Timmerman, 8th Degree


Jun Jou Ryu Karate:
Mark E. Timmerman,  5th Degree


Jun Kin Shin:
Philip S. Porter, 10th Degree, Founder
Dave Lewis, 5th Degree
Bob Goodwin 4th Degree
Steve Necessary, 4th Degree
Anthony T. Everett,  2nd Degree
Kim Watts, 2nd Degree


Jun Sa Hapkido:
Edgardo Perez, 8th Degree


Junse Goshin Budo Jujitsu:
James A. McCoy, 3rd Degree

 

 

[Go Back to Top] | [Home]
 

 
                                      
  USMA National Office
                        Contact Executive Director Makoid:               
                                           
551 W Cordova Rd Suite 505                                  ExecutiveDirector@mararts.org         
                                            Santa Fe, NM 87505
                                            Phone: (402) 250-4618                       Contact the Webmaster:
                                            Fax: (866) 890-1686                                      webmaster@mararts.org
 

                                            SEARCH OUR SITE   

Copyright © 2014 United States Martial Arts Association. All rights reserved. Designed by R.South & USMA Leadership Team.